X
Julkaistu: 17.11.2011

Lujabetoni aloitti yt-neuvottelut Siilinjärvellä

Epävarmat rakentamisen näkymät ovat vähentäneet rakennustuoteteollisuuden kysyntää. Kysynnän hiljeneminen on johtanut myös Lujabetoni Oy:n Siilinjärven tehtailla yt-neuvotteluihin.

Tavoitteena on varmistaa tehtaiden toiminta- ja kilpailukyky muuttuvissa suhdanteissa. Neuvotteluiden aikana käydään läpi tuotannon valmistus- ja tukitoimintojen työtehtäviä ja niiden organisointia. Samassa yhteydessä tarkennetaan rajat ostopalveluiden ja oman työn osalta. Uudelleenorganisoinnilla Lujabetoni etsii keinoja turvata mahdollisimman monen ammattitaitoisen työntekijänsä työsuhde.

Varmaa on jo nyt, että tehtaille tähän asti tärkeän ratapölkkytuotannon määrä laskee ensi vuonna huomattavasti, mikä lisää myös irtisanomispaineita. Kysynnän vähenemisellä on vaikutusta varsinaisen tuotannon lisäksi erilaisiin tukitoimintoihin.

On alustavasti arvioitu, että Siilinjärven tehtailla joudutaan irtisanomaan enintään yhdeksän henkilöä. Yt-neuvotteluissa arvioidaan myös tuotantohenkilöstön eripituisten lomautusten tarvetta.

Neuvottelut käydään loppuvuoden aikana, ja yt-päätökset tehdään ensi vuoden alussa.

Lisätietoja:
Yksikönjohtaja, betonituotteet Sakari Petsalo, 044 585 2363
Lujabetonin henkilöstöpäällikkö Mikko Satuli, 044 585 2015

Julkaistu: 08.04.2025

Lujabetoni toimittaa yli 10 000 m2 vähähiilisiä betonielementtejä Pohjolan OP:n uuteen toimitaloon Oulussa

Lujabetoni on kokonaisbetonitoimittajana Oulun ydinkeskustaan rakennettavassa Pohjolan OP:n uudessa toimitalossa, joka on yksi suurimmista käynnissä olevista hankkeista Oulussa. Yhteensä yli 10 000 m2betonielementtejä ja merkittävä määrä valmisbetonia toimitetaan hankkeeseen suurelta osin vähähiililuokiteltuina. Hankkeen pääurakoitsijana toimii Rakennusliike Lapti Oy.

Lue lisää
Julkaistu: 02.04.2025

Lujabetoni mukana runkotoimittajana Koskelan uudessa raitiovaunuvarikkohankkeessa - toimittaa kaikki betonielementit

Lujabetoni toimii runkokumppanina Koskelan uuden varikon rakennushankkeessa, jota toteuttaa Akseli-allianssi. Uusi raitiovaunuvarikko rakennetaan vanhan 1950-luvun alussa rakennetun varikon tilalle. Tilaajana hankkeessa on Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy ja allianssin päätoteuttajana on Skanska. Akseli-allianssin osapuolia ovat lisäksi Sweco, Sipti, Rejlers ja Arkkitehtityöhuone APRT.

Lue lisää
Lisää uutisia